ambulance bed bolt briefcase calendar chain chevron-left chevron-right clock-o commenting-o commenting comments diamond envelope-o envelope facebook feed flask globe group heart-o heart heartbeat hospital-o instagram leaf map-marker medkit phone quote-left quote-right skype star-o star tint trophy twitter user-md user youtube

Stopa

Stopa Składa się z 26 kości, które stabilizowane są przez więzadła i mięsnie. Posiada dwa łuki: podłużny i poprzeczny. Te cechy budowy anatomicznej pozwalają stopie pomimo niewielkich rozmiarów utrzymywać pozycje stojącą i przenosić wynikające z tego obciążenia. W ciągu życia podczas chodu stopa przyjmuje około 10 milionów uderzeń piety o podłoże. Z racji narażenia stopy na wiele czynników obciążających wynikających ze spełniania swojej funkcji może występować wiele przyczyn dolegliwości bólowych w stopie. Możemy podzielić jena następujące grupy:

1. Problemy zlokalizowane w samej stopie:

a) ból palców u nóg może być wywołany przez: halluksy (paluchy koślawe), paluch biegacza (urazy pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego), palec młotkowaty (przykurcz zgięciowy palca najczęściej drugiego)

b) ból śródstopia powodować go może: stopa wydrążona (nadmierne wysklepienie w odcinku między guzem piętowym, a głowami kości śródstopia i ogólne skrócenie stopy), metatarsalgia Mortona (palący ból pojawia się w okolicy podeszwowej stopy, głównie pod II i III kością śródstopia), płaskostopie ( zniekształcenie stopy polegające na zaniku lub zmniejszeniu się jej sklepienia)

c) ból pięty jego przyczyną może być: ostroga piętowa (zapalenie rozcięgna podeszwowego które powstaje wyniku nadaktywności tego rozcięgna z jednoczesnym skostnieniem jego przyczepu na guzie piętowym), choroba Haglunda-Severa (jałowa martwica guza kości piętowej spowodowana problemami związanymi z odżywieniem guza piętowego)

d) Zwyrodnienie stawów w stopach objawia się strzykaniem, trzaskaniem, zgrzytaniem w stawach stóp, a także silnym bólem podczas obciążania

2. Ból promieniujący związany z problemami zlokalizowanymi w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

3. Przewlekła niewydolność żylna objawia się uczuciem „ciężkości” nóg, które pojawia się pod koniec dnia, a także opuchlizną stóp i kostek, pieczeniem oraz kurczem stóp i łydek. Charakterystyczne jest także poszerzenie żył na skórze lub pojawienie się żylaków.

4. Miażdżyca kończyn dolnych spowodowana jest prze blaszki miażdżycowe, które zwężają światło tętnic i doprowadzają do przewlekłego niedokrwienia nóg. Pierwszym objawem choroby jest bladość i oziębienie stóp. Charakterystyczne jest także chromanie przestankowe. Polega ono na wystąpieniu bólu łydki, rzadziej stopy, uda lub pośladka w trakcie chodzenia, który ustępuje po odpoczynku i nawraca po ponownej próbie chodzenia.

5. Dna moczanowa to choroba, w przebiegu której dochodzi do wytwarzania nadmiernych ilości kwasu moczowego, które krystalizują się, odkładają i rosną w stawach oraz tkance okołostawowej. Spośród stawów stopy dna moczanowa najczęściej atakuje I staw śródstopno-paliczkowy palucha. Pierwszym objawem jest zazwyczaj nagły, ostry ból w stawie, który pojawia się w nocy lub wcześnie rano.

6. Cukrzyca w wyniku której może dojść do uszkodzenia naczyń krwionośnych lub nerwów obwodowych w kończynach dolnych (stopa cukrzycowa). Problem dotyka zwykle pacjentów z cukrzycą typu 2. Najczęściej ból pojawia się w nocy często towarzyszą mu zaburzenia odczucia temperatury.

7. Neuropatie

a) przy przewlekłej niewydolności nerek- oprócz bólu i drętwie stóp często towarzyszy opuchlizna wokół kostek

b) neuropatia alkoholowa - pojawiają się piekący ból w kończynach dolnych i zaburzenia czucia połączone z drętwieniem lub mrowieniem nóg, przypominającym przepływ prądu;

c) neuropatia z niedoboru witamin z grupy B - pojawiają się drżenia i drgawki, zaburzenia równowagi, a także piekący ból kończyn
Niezależnie od przyczyn dolegliwości stóp konieczna jest wnikliwa analiza objawu poprzez badanie manualne poprzedzone wywiadem. Często proces terapeutyczny wymaga podejścia multidyscyplinarnego rozumianego przez współpracę specjalistów z różnych dziedzin.
Jeżeli odczuwasz powyżej opisane objawy, masz wątpliwości, potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami.