ambulance bed bolt briefcase calendar chain chevron-left chevron-right clock-o commenting-o commenting comments diamond envelope-o envelope facebook feed flask globe group heart-o heart heartbeat hospital-o instagram leaf map-marker medkit phone quote-left quote-right skype star-o star tint trophy twitter user-md user youtube

Ręka / Nadgarstek

W obrębie nadgarstka wyróżniamy aż osiem kości nadgarstka ułożonych w dwóch szeregach po 4 kości. Szereg bliższy łączy się z kością promieniową i pośrednio – poprzez krążek stawowy z kością łokciową. Natomiast szereg dalszy kości nadgarstka nawiązuje połączenia z pięcioma kościami śródręcza. Kości śródręcza są połączone kościami naszych palców. Ręce podobnie jak stopy dla swojej optymalnej pracy i ruchomości mają trzy funkcjonalne łuki: przebiegający wzdłuż 3 kości śródręcza i środkowego palca – łuk podłużny i dwa poprzeczne – śródręczny i nadgarstkowy.

Bóle pojawiajęce się w obrębie nadgarstka i śródręcza i palców możemy podzielić w zależności od przyczyny i mechanizmu uszkodzenia:

1. złamania:
- wśród nich, złamanie kości łódeczkowatej – jest to najczęściej spotykane złamanie w obrębie kości nadgarstka, zwykle związane z upadkiem na podpierającą się rękę. Objawy: to bolesność w obrębie kciuka, jego nasady i palca wskazującego. Unieruchomienie i zrost kostny w obrębie kości łódeczkowatej jest utrudniony przez jej słabe ukrwienie.
- złamania paliczków palców, często po unieruchomieniu w obrębie palców tworzą się przykurcze utrudniające pełne zgięcie i pełen wyprost

2. przeciążenia mięśniowe: dotyczą głównie mięśni przedramienia.

3. skręcenia i zwichnięcia: są dość powszechnym problemem i nierzadko występują w połączeniu z urazami w obrębie śródręcza, stawu łokciowego i obręczy barkowej.**

4. uszkodzenia i dysfunkcje nerwów obwodowych:
- zespół kanału cieśni nadgarstka – przez który przebiegają ścięgna mięśni i nerw pośrodkowy. Przyczynami bólów są obrzęki, zmiany zwyrodnieniowe, uwięźnięcie nerwu pośrodkowego. Skutkiem przedłużonego niedokrwienia nerwu jest odnerwienie i zanik mięśni – szczególnie odwodziciela krótkiego kciuka. Problemy nerwu pośrodkowego mogą jednak być związane z uszkodzeniem powyżej nadgarstka tj. w obrębie kręgosłupa, splotu ramiennego, stawu barkowego lub łokciowego.
- zespół kanału Guyona – rzadziej spotykany niż zespół kanału cieśni nadgarstka, dotyczycucisku nerwu łokciowego nadgarstka.

5. uszkodzenia centralnego systemu nerwowego: udary mózgu, urazy czaszkowo-mózgowe itp. Skutkujące albo wzmożonym napięciem mięśniowym – silne, spastyczne zaciskaniem ręki, niekiedy prowadzące do przykurczy w obrębie palców, bądź tez obniżonym napięciem mięśniowym – ręka wiotka, objawiająca się zanikiem mięśni i obrzękiem.

6. uszkodzenia naczyń krwionośnych i/lub limfatycznych – zatory, zakrzepy, uszkodzenia naczyń spowodowane urazami lub nieprawidłowa budowa naczyń.

7. Gangliony – niegroźne guzki, torbiele wypełnione płynem, dotyczą torebek stawowych.


Jeżeli odczuwasz powyżej opisane objawy, masz wątpliwości, potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami.