ambulance bed bolt briefcase calendar chain chevron-left chevron-right clock-o commenting-o commenting comments diamond envelope-o envelope facebook feed flask globe group heart-o heart heartbeat hospital-o instagram leaf map-marker medkit phone quote-left quote-right skype star-o star tint trophy twitter user-md user youtube

Przedramię

Ból i dysfunkcje przedramienia zawierają się pomiędzy stawem łokciowym, a nadgarstkiem. Na przedramię składają się m.in. kość promieniowa i łokciowa, połączone wzdłuż ich przebiegu błoną międzykostną, oraz stawami: promieniowo-łokciowym bliższym i dalszym. Mięśnie przedramienia i ich ścięgna dzielą się na część przednią i tylną, a głównymi ich funkcjami jest zginanie i prostowanie nadgarstka i palców, oraz nawracanie i odwracanie przedramienia.

Problemy przedramienia mogą występować tylko w swoim obrębie, lub też łączyć się z innymi dysfunkcjami kończyny górnej i chorobami organizmu.
Każda struktura budująca przedramię jest narażona na patologię i zaburzenia w swoim funkcjonowaniu: skóra, tkanka mięśniowa, ścięgna, naczynia krwionośne i limfatyczne, nerwy, kości i inne.
Powszechnymi problemami przedramienią są:
- złamania: obu kości przedramienia, lub też każdej osobno. Najczęściej jest to złamanie końca dalszego kosci promieniowej - zwykle po upadku na rękę i u kobiet w okresie pomenopauzalnym z powodu zwiększonego ryzyka osteoporozy. Przy upadku na rękę wyprostowaną (na dłoń) mówimy o złamaniu Collesa, a na rękę zgiętą o złamaniu Smitha.
- przeciążenia mięśniowe:
- neuropatie lub polineuropatię nerwów obwodowych zaopatrujących obszar przedramienia
- przerwanie lub nieprawidłowości w budowie naczyń limfatycznych
- urazy i dysfukcje powyżej lub poniżej przedramienia ( nieprawidłowości w obrębie odcinka szyjnego kręgosupa, barku, łokcia, nadgarstka)


Jeżeli odczuwasz powyżej opisane objawy, masz wątpliwości, potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami.