ambulance bed bolt briefcase calendar chain chevron-left chevron-right clock-o commenting-o commenting comments diamond envelope-o envelope facebook feed flask globe group heart-o heart heartbeat hospital-o instagram leaf map-marker medkit phone quote-left quote-right skype star-o star tint trophy twitter user-md user youtube

Odcinek lęźwiowy kręgosłupa / Miednica / Odcinek krzyżowy kręgosłupa

► ODCINEK LEDŹWIOWY KRĘGOSŁUPA:
Problemy odcinka lędźwiowego kręgosłupa należą do najczęściej występujących, w społeczeństwach krajów rozwiniętych. Siedzący tryb życia, ograniczenia aktywności ruchowej, przeciążenia zawodowe – skutkują dysfunkcjami w tym regionie.
Poza problemami urazowymi odcinka lędźwiowego, na pierwszy plan wysuwają się problemy dyskowe, problemy zmian zwyrodnieniowych oraz problemy niestabilności (zaburzeń kontroli motorycznej) kręgosłupa lędźwiowego.
Pacjenci w wielu przypadkach schorzeń odcinka lędźwiowego kręgosłupa, objęci są postępowaniem leczniczym, opartym na działaniu farmakologicznym bądź fizykoterapeutycznym (sollux, jonoforeza itp.)
Rzetelny wywiad oraz badanie manualne Pacjenta – powinno służyć określeniu mechanizmu, w wyniku którego zaistniała określona dysfunkcja kręgosłupa lędźwiowego. Postępowanie terapeutyczne w zależności od sytuacji, powinno być prowadzone w korelacji z lekarzem specjalistą i w oparciu o diagnostykę obrazową. Nie wolno pominąć komponenty neurologicznej związanej z problemem dyskowym lub zmianami zwyrodnieniowymi w obrębie otworu międzykręgowego. Jeżeli takowa występuje - postępowanie terapeutyczne powinno być prowadzone w oparciu o rzetelne badanie neurologiczne, ze stałym monitorowaniem postępów i zachowania się objawów. Nie wolno lekceważyć promieniowania bólu z odcinka lędźwiowego do podbrzusza, pachwin, pośladków czy kończyn dolnych.

Często funkcjonujące w praktyce, postępowanie wyłącznie objawowe – nie jest w stanie skutecznie pomóc Pacjentowi.

► MIEDNICA:
Dysfunkcje w obrębie miednicy często mylone są z problemami odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Biorąc pod uwagę fakt, iż kości miedniczne łączą się ze sobą z przodu za pośrednictwem spojenia łonowego, natomiast z tyłu – z kością krzyżową, za pośrednictwem stawów krzyżowo-biodrowych (SI), diagnostyka tego regionu powinna być bardzo precyzyjna.
Bóle stawów krzyżowo-biodrowych często klasyfikowane są jako objawy ze strony kręgosłupa lędźwiowego lub po prostu zaszeregowane jako tzw. „rwa kulszowa”. Wywiad oraz badanie manualne powinno skupiać się na dokładnym określeniu czy dysfunkcja Pacjenta pochodzi od stawu krzyżowo-biodrowego czy faktycznie z poszczególnych segmentów odcinka lędźwiowego kręgosłupa, bądź czy jest to problem bardziej złożony i dotyka zarówno stawów SI jak i odc. lędźwiowego. Wywiad, badanie manualne, testy prowokacyjne dla stawów SI oraz dokładna analiza zebranych informacji, pozwalają na określenie funkcjonalnych zaburzeń w tym regionie.
Ze względu na fakt, iż miednica kostna jest strukturą integralną – dysfunkcje dotyczące stawów SI, będą miały wpływ na spojenie łonowe i odwrotnie. Problemy biomechaniczne w obrębie miednicy będą często powiązane ze stawami biodrowymi i ich ruchomością. Dysfunkcje stawów SI mogą mieć powiązanie z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa. Dodając do tego wpływ unerwienia wegetatywnego na funkcjonowanie i motorykę pęcherza moczowego oraz mięśni dna miednicy, należy mieć świadomość, iż diagnostyka i terapia regionu miednicy – jest zagadnieniem złożonym i niezwykle odpowiedzialnym.

► ODCINEK KRZYŻOWY KRĘGOSŁUPA:
Jest to odcinek kręgosłupa utworzony przez kręgi krzyżowe, zrośnięte w kość krzyżową. Kość krzyżowa współtworzy opisane powyżej stawy krzyżowo-biodrowe (SI).
Nie bez znaczenia pozostają zależności pomiędzy ustawieniem kości krzyżowej a funkcjonowaniem odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Napięcia mięśniowe w obrębie miednicy oraz kończyn dolnych mają wpływ na ustawienie kości krzyżowej, co przekłada się na dysfunkcje w tym regionie.
Zagadnienie prawidłowej postawy ciała, odpowiedniej aktywacji mięśni lokalnie stabilizujących miednicę i odcinek lędźwiowy kręgosłupa poprzez korelację do tonicznych mięśni dna miednicy – ma wpływ również na potencjalne dysfunkcje w obrębie kości krzyżowej i stawów SI.


Kompleksowa diagnostyka regionu miednicy, kości krzyżowej i stawów SI, powinna być oparta na rzeczowym wywiadzie i badaniu manualnym, często w korelacji z lekarzem specjalistą w celu wykluczenia poważnych, poza-biomechanicznych patologii.


Jeżeli odczuwasz powyżej opisane objawy, masz wątpliwości, potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami.