ambulance bed bolt briefcase calendar chain chevron-left chevron-right clock-o commenting-o commenting comments diamond envelope-o envelope facebook feed flask globe group heart-o heart heartbeat hospital-o instagram leaf map-marker medkit phone quote-left quote-right skype star-o star tint trophy twitter user-md user youtube

Biodro

Jest dużym stawem, który składa się z głębokiej panewki obejmującej w dużym stopniu głowę kości udowej zapewniając dzięki temu stabilizacje stawu. Dzięki takim warunkom budowy anatomicznej staw biodrowy posiada dużą ruchomość w 3 płaszczyznach ruchu z jednoczesną zdolnością przenoszenia mocnych obciążeń we wszystkich płaszczyznach.
Najogólniej można wyróżnić dwie grupy najczęstszych przyczyn związanych z powstawianiem problemów bólowych

1. Problemy wewnątrz stawowe:
Ich przyczyna związana jest z strukturami tworzącymi staw biodrowy np. problemy związane z zwyrodnieniami powierzchni stawowych, wrodzone problemy z budową anatomiczną stawu biodrowego (dysplazja stawu), nabyte problemy z budową anatomiczną stawu biodrowego (konflikt panewkowo-udowy), choroby powodujące martwice głowy kości udowej (choroba Perthesa).

Ból charakterystyczny dla problemów wewnątrz stawowych objawia się w okolicy pachwiny. Jest to ból bardzo specyficzny dla problemów ze stawem biodrowym i powinien zaniepokoić oraz zaanimować do konsultacji lekarskiej w celu diagnostyki i terapii. Często jednak bóle związane z problemami wewnątrz stawowymi w stawie biodrowym objawiają się w innej okolicy nierzadko dużo wcześniej niż wystąpią dolegliwości bólowe sugerujące na problem stawu biodrowego. Dzieje się tak dlatego, że poprzez zmniejszenie możliwości fizjologicznych ruchów w stawie biodrowym wymuszane są niestabilności, a przez to problem często bólowy w innych okolicach np. odcinek lędźwiowy kręgosłupa, okolice miednicy- stawy krzyżowo-biodrowe (SI), stawy kolanowe, stawy skokowe.

2. Problemy zewnątrz stawowe:
Do tej grupy należy zaliczyć wszystkie problemy nie związane ze strukturami stawu biodrowego, a wpływającymi na odczuwanie bólu w stawie. Mogą to być min bóle: promieniujące z okolicy odcinka lędźwiowego kręgosłupa, promieniujące ze stawów krzyżowo –biodrowych (SI), mięśni związane z nadmiernym obciążeniem układu ruchu, promieniujące ze struktur znajdujących się w jamie brzusznej i miednicznej, promieniujące związane z patologicznym statycznym napięciem dna miednicy mogącym mieć podłoże psycho-socjalne.


Niezależnie od przyczyn dolegliwości stawu biodrowego konieczna jest wnikliwa analiza objawu poprzez badanie manualne poprzedzone wywiadem. Często proces terapeutyczny wymaga podejścia multidyscyplinarnego rozumianego przez współpracę specjalistów z różnych dziedzin.


Jeżeli odczuwasz powyżej opisane objawy, masz wątpliwości, potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami.