ambulance bed bolt briefcase calendar chain chevron-left chevron-right clock-o commenting-o commenting comments diamond envelope-o envelope facebook feed flask globe group heart-o heart heartbeat hospital-o instagram leaf map-marker medkit phone quote-left quote-right skype star-o star tint trophy twitter user-md user youtube

Bark

Pod pojęciem „bark” – kryje się tak naprawdę kompleks składający się z 5 połączeń:
-Staw ramienno-łopatkowy
-Staw podbarkowy
-Staw barkowo-obojczykowy
-Staw mostkowo-obojczykowy
-Staw żebrowo-łopatkowy

Dzięki takiej budowie oraz wzajemnemu współdziałaniu wymienionych powyżej struktur, możliwa jest bardzo duża ruchomość barku w wielu skombinowanych płaszczyznach. Niesie to ze sobą pozytywne dla naszego funkcjonowania skutki, ponieważ mamy duże możliwości operowania całą kończyną górną w przestrzeni. Jednak w przypadkach problemów z barkiem – czy to o charakterze bólowym, czy też ograniczenia zakresu ruchu – bądź najczęściej występujących – kombinacji pomiędzy tymi dwoma sytuacjami, konieczne jest precyzyjne określenie gdzie zlokalizowany jest problem barku.

Tylko rzetelnie przeprowadzone badanie manualno-terapeutyczne, poprzedzone wywiadem, pozwala na doprecyzowanie, które z pięciu elementów współtworzących bark są problematyczne w zaistniałej dysfunkcji ruchowej. Często dla dalszego określenia istoty problemu, nieodzowna jest konsultacja z lekarzem ortopedą, a także zlecona przez niego diagnostyka obrazowa.

Należy również pamiętać, że często problem barku może wynikać z zależności w ustawieniu samej obręczy kończyny górnej, utworzonej przez łopatkę i obojczyk. To z kolei nieodzownie powiązane jest z ustawieniem klatki piersiowej i kręgosłupa.

Często leczenie problemów stawu barkowego sprowadzane jest do zabiegów fizykalnych, okresowo redukujących objawy bólowe. Czasem zjawisko takie, wiąże się z dużą nawrotowością problemów bólowych w tym regionie u Pacjenta. W przypadku bólu bądź dyskomfortu barku, warto sięgnąć dalej i na podstawie wywiadu i badania określić pierwotną przyczynę dolegliwości. Dlatego dla kompleksowego podejścia do tematyki dysfunkcji stawu barkowego, konieczne jest szersze spojrzenie terapeutyczne na postawę Pacjenta i zależności zachodzące pomiędzy jej elementami składowymi.Jeżeli odczuwasz powyżej opisane objawy, masz wątpliwości, potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nami.